Публикации

Показват се публикации от декември, 2012

Разрешение за строеж - остъкляване на тераса

Изображение
Терасата на апартамент се остъклява без за това да са необходими инвестиционни проекти. Остъкляване означава ограждане, затваряне на терасата/балкона с дограма (метална, PVC, алуминиева). Зидането на ограждащи стени, покриване и други се разрешават по друг ред. Узаконяване на остъклена тераса Остъкляването се разрешава с Разрешение за строеж по чл.147 ал.1 т.12 от ЗУТ , което се издава от Главния архитект на общината по облекчен ред . Съгласно чл.147 ал.1 т.12 от ЗУТ: „Не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж за остъкляване на балкони и лоджии, с изключение на разположените към първостепенната улична мрежа”.

Узаконяване на незаконни строежи

         Нова амнистия за незаконните сгради, построени до лятото на 2003 г. Собствениците на незаконни строежи, построени до лятото на 2003 г. могат да предприемат действия по узаконяването им най-късно до 26.11.2013 г. До края на ноември 2012 г. ЗУТ не допускаше узаконяването, а такива сгради подлежаха на принудително събаряне.

Заявление за издаване на разрешение за строеж (остъкляване на тераса)

Образец!                                                                                                                       ДО                                                                  ГЛАВНИЯ    АРХИТЕКТ   ...

Какви са разходите за прехвърляне на недвижим имот

Изображение
Сделка с имот Базата за определяне на разходите при прехвърляне правото на собственост върху недвижим имот е цената на имуществото, записана в нотариалния акт. Цената е тази, която е договорена между продавача и купувача или данъчната оценка на имота, изготвена от съответната данъчна служба. Дължимите данъци и такси при покупко-продажба са:

Значение на етажа за размера на данъка върху недвижимите имоти

Всяко физическо и юридическо лице,   придобило недвижим имот има задължение да подаде данъчна Декларация по чл.14 от Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ). Декларацията се подава в общината по местонахождение на   имота,   дирекция „Местни данъци и такси” (МДТ). Срокът за деклариране е 2 месеца, считано от придобиване на имота . Наследниците имат задължение за деклариране в 6 месечен срок от откриване на наследството (смъртта на наследодателя им). Неизпълнението на задължението за деклариране на новопридобит имот се санкционира с налагане на глоба и начисляване на лихви.    В определени случаи собствениците са длъжни да подадат нова, коригираща данъчна декларация. Предекларирането на имот е задължително при настъпване на промяна в някое от вече декларираните обстоятелства. Такава промяна ще е налице в следните случаи: -         при учредяване на ограничено вещно право върху имота с нотариален акт: например право...