Придобиване на недвижим имот по давност
![]() |
придобиване на имот по давност |
Давностното владение
е период от време, през който едно лице владее и ползва чужд имот с
намерение да стане негов собственик. Владението пък е упражняване на фактическа
власт върху имота. Законът за собствеността определя два срока за придобиване
на недвижим имот по давност– 5 години за добросъвестно владение и 10 години за
недобросъвестно владение.
Добросъвестно владение
е това, при което имотът се владее на правно основание (договор, нотариален акт, друг документ), годно да направи владелеца собственик, но праводателят (прехвърлителят на имота) не е бил собственик или формата на договора е била опорочена. Пример за такъв случай е продажба от заветник, който се легитимира като собственик със завещание, а впоследствие се установи, че завещанието е нищожно. В този случай, купувачът – владелец е добросъвестен, защото е платил цената, владеее имота на правно основание (завещание и нотариален акт), но той не е знаел и не е могъл да знае, че завещанието е нищожно, респективно че праводателят му не е бил собственик, защото от нищожните актове не могат да се черпят права. С изтичането на 5 годишен срок, добросъвестният владелец придобива правото на собственост по давност.
Недобросъвестно владение
е това, което няма характеристиките на добросъвестното
владение. Например недобросъвестен е владелецът, който владее недвижим имот на
основание предварителен договор. Този договор не е „годно правно основание”,
защото с него не може да се прехвърли собственост. Недобросъвестният владелец
може да придобие недвижим имот по давност с 10-годишно владение.
Законът поставя и други изисквания за придобиване на недвижим имот по
давност, и по-точно към самото владение.
Владението
трябва да отговаря още на следните условия:
- да бъде непрекъснато
- да е явно, а не скрито, т.е. владелецът трябва да манифестира поведение,
което да не оставя никакво съмнение, че той упражнява фактическата власт за
себе си. Владелецът следва да демонстрира открито намерение да стане
собственик. Израз на това намерение да
се свои (animus) са действия по деклариране на имота в данъчна
служба на името на владелеца, заплащане на данъци и такси за имота, откриване
на партиди за ток и вода на името на владелеца и други подобни
-
владението да е необезпокоявано,
спокойно, несмущавано, т.е. действителният собственик да не се противопоставя
на факта, че имотът се владее от трето лице –владелец; да не води дела срещу
него; да не оспорва този факт по никакъв начин.
Изпълнени ли са горните условия, владелецът може да поиска от нотариуса по
местонахождение на имота да му издаде нотариален
акт по обстоятелствена проверка. За издаването на акта е необходимо пред
нотариуса да се представи молба –
декларация за обстоятелствена проверка по образец. Неразделна част от молбата –
декларация е удостоверение, издадено от общинските власти и областна
адинистрация, че имотът не е общинска, респ.държавна собственост. Прилага се и
документ за данъчна оценка. Производството пред нотариуса се развива с
участието на трима свидетели, които удостоверяват факта на владението. Когато
владелецът се позовава на добросъвестно владение, задължително е да представи
документа, на който се основава правото му (договор за делба, удостоверение за
наследници или други). Въз основа на събраните доказателства и ако установи
факта на владението и намерението на владелеца да свои, нотариусът съставя нотариалния
акт.
Важно е да се знае, че този нотариален акт по обстоятелствена проверка не
поражда право на собственост, а само констатира факта на изтеклата придобивна
давност.
Такива нотариални актове по обстоятелствена проверка могат да се атакуват от действителните собственици, които следва да заведат дело срещу владелеца
–признат за собственик и да искат отмяна на нотариалния акт.
Коментари
Имаме човек, който се интересува от даден имот, но собствениците са починали, а наследниците са пето поколение, не живеят в същия град и няма заинтересованост относно имота.
Имота е занемарен, превърнал се е в бунище, сградата се руши, личи че е безстопанствен от години. Заинтересованото лице иска да заяви намерение за владеене на имота.
Как да процедира, какво да направи?
Благодаря предварително!
Може ли да се придобие право на собственсто по давност върху балкон, който е обща част като покривно пространство на жилищна кооперация. Жилището ми се намира на последен етаж и само една част от плочата на етажа се води нотариално към него. Но откакто е закупено през 2004 г. семейството ми е поело всички разходи за поддръжката, защото съсобствениците в кооперацията не ползват това пространство. достъпът до него е само през жилището ни. За направените разходи имаме документи, а и те са извършвани с уведомяване на общи събрания на кооперацията.
На април 2002 г. Касабов предложил на Пешев да закупи за 5 000 лева двуетажната му къща в с. Клисура, която била в окаян вид. Пешев се съгласил. Те отишли в селото и на 28 април сключили договор за продажба, който бил подписан от трима свидетели – местни жители. Пешев се настанил в къщата на 15 май, а заплатил уговорената цена на 21 май, като цялата сума от 5 000 лева била осигурена от съпруга на единствената му дъщеря. След като направил основен ремонт на сградата, като през това време живеел при дъщеря си в близкия град понеже бил вдовец, той трайно се преместил в къщата близо една година след сключване на договора с Касабов – на 10 март 2003 г. На 16 октомври 2010 г. Пешев внезапно починал, като оставил единствен наследник в лицето на дъщеря си. Тя приела наследството на баща си на 8 януари 2011 г., настанявайки се в къщата със семейството си.
Въпроси:
1. В кой момент дъщерята на Пешев е станала собственик на къщата в с. Клисура?
2. Какви права по отношение на тази къща възникват в полза на нейния съпруг?
2. Дали дъщерята на Пешев е станала собственик или не, е въпрос чийто отговор зависи от това дали Пешев е придобил къщата по давност на основание чл.79 ЗС.Пешев би придобил собствеността с 5 годишна давност, ако е бил добросъвестен владелец по смисъла на чл. 70 от ЗС, т.е. да е владял на годно правно основание или да е владял имота 10 години, ако е бил недобросъвестен владелец. От изложеното считам, че Пешев е недобросъвестен владелец, т.к. според съдебната практика неспазването на изискуемата форма (в случая - нотариален акт) води до нищожност на правното основание. Следователно Пешев би могъл да придобие собствеността с 10 годишно владение, считано от 15.05.2002, когато се е настанил в къщата до 15.05.2012 г.Но т.к. е починал на 16.10.2010 г., а дъщеря му не се е нанесла веднага в къщата, така че да може да продължи владението, прекъснала го е с повече от 6 месеца, то давността се е прекъснала (чл.81 от ЗС) и дъщерята не може да присъедини владението на баща си към своето по смисъла на чл.82 от ЗС. Ето защо считам, че нито бащата, нито дъщерята са станали собственици, а за дъщерята започва да тече нова давност.
3. Считам, че съпругът на дъщерята няма никакви права върху имота. От една страна имотите, придобити по време на брака по наследство принадлежат на съпруга, който ги е придобил (чл.22 СК), но в случая както се каза по-горе не можем да говорим за придобиване на имот по наследство, т.к. праводателят не е бил собственик. За платените 5000 лева - биха могли да се третират като паричен заем в зависимост от това с какъв документ са предоставени или без документ. Но липсват данни в такъв смисъл.За съпрузите тече нова придобивна давност.
Доколкото разбирам, брат Ви е собственик на 1/2 +1/4, а Вие сте собственик на 1/4 идеална част от къщата. Съпругата на брат Ви по време на развода би могла да иска да й се предостави единствено и само ползването (НЕ собствеността) на къщата за определен срок при условията на чл.56 от СК: - ако имат непълнолетни деца; -жилищна нужда.
Мой близък от НБУ също ме помоли да му го реша...:))))))))))) Задълбоченият Ви отговор, едва ли ще му е от помощ, а най-малкото проверяващият ще разбере, че не са негови тези знания....
дали дядо Ви е придобил къщата по давност или не е въпрос, който се изследва и решава от нотариуса. Съветвам Ви да се обърнете към нотариус в района, където се намира къщата.А общински имоти по правило не могат да се придобиват по давност.
След смъртта на баща ми неговата братовчедка по престъпен начин чрез измама открадна всичките ми пари, които имах - 44000 евро. А след това през 2009 г. чрез изнудване ме принуди да прехвърля на нея, противно на волята ми, апартамента ми, като ме заплаши, че в противен случай, ако не го направя няма да ми върне 44000 евро, че никога повече няма да ги видя. В момента тече досъдебно производство в прокуратурата. Искам да спася апартамента си, който тя продаде през 2010 г., защото този апартамент е единственият шанс за спасение, тъй като цялото имущество на леля ми е възбранено от множество кредитори и няма какво да се вземе от нея.
Въпросите ми:
1. Ако подам искова молба в съда за признаване на сделката за нищожна ще се прекъсне ли или ще бъде ли спрян спрямо купувачите на които леля ми продаде апартамента ми давностният срок за придобиване собствеността върху апартамента ми по давност въз основа на добросъвестно владение?
2. Ако не, възможно ли заедно с иска за признаване на сделката за нищожна едновременно с него да предявя и ревандикационен иск за собственост по чл. 108 от ЗС?
Предварително Ви благодаря.
Колкото до купувачите на имота, то те са добросъвестни, освен ако към момента на сключване на тяхната сделка не сте вписали искова молба в Агенцията по вписванията.
Иначе кога спира и прекъсва давността е посочено в чл.115, чл.116 от ЗЗД.
Искам да предявя гражданския иск за нищожността на сделката в наказателния процес. Проблема е обаче с добросъвестните купувачи на апартамента, на които леля ми продаде апартамента ми, защото скоро изтича 5 годишната придобивна давност в тяхна полза и аз нямам време да изчакам, как ще свърши наказателното дело, за да предявя ревандикационен иск за връщане на апартамента.
Затова, въпросът ми e:
мога ли аз, при предявяване в наказателно дело на гражданския иск за признаване на сделката за нищожна да предявя едновременно (заедно) с него и ревандикационен иск по чл. 108 ЗС, за да прекъсна 5 годишната придобивна давност на купувачите? Ако трябва, ще спра разглеждането на иска за ревандикацията до приключване на делото относно нищожността на сделката. Може ли само да ми приемат исковата молба за ревандикацията едновременно с иска за нищожността, за да не изгубя апартамнта си поради изтичането на придобивната давност?
Много Ви моля да ми помогнете с отговора на този въпрос.
Благодаря Ви.
Собственическите искове, вкл.този по 108 от ЗС не се изсрочват по давност.
Сделките, сключени при измама не са нищожни, а унищожаеми.
Иск за нищожност и този по чл.108 от ЗС можете да предявите, но при преценката за допустимостта им смятам, че ще бъдат отхвърлени като недопустими.
Собственическите искове не се изсрочват по давност, а каква полза от това, когато съвсем скоро ще изтече 5 годишната придобивна давност в полза на добросъвестните купувачи и тогава няма да има никакво значение от това, дали този иск се изсрочва по давност или не.
Въпросът ми е :
За да предявя иск по чл. 108 от ЗС трябва ли първо да изчакам решение по иска за нищожност или мога още при предявяване на иска за нищожност без да чакам решение по него едновременно с него да предявя и иск по чл. 108 от ЗС?
Благодаря Ви.
Чл. 210. (1) Ищецът може да предяви с една искова молба срещу същия ответник няколко иска, ако те са подсъдни на същия съд и подлежат на разглеждане по реда на едно и също производство.
(2) Когато предявените искове не подлежат на разглеждане по реда на едно и също производство или когато съдът прецени, че съвместното им разглеждане ще бъде значително затруднено, той постановява исковете да бъдат разделени.
Благодаря.
1970г.на дядо ми му е разпределено лозе от ткз.И и вече 34 годино ние ползваме лозето, проблема е че нямаме никакъв документ за собственост и длъжностното лице което е разпределяло имотите е починал и няма никакви доказателства за по-горе казаното,но всички собственици намимоти около нас могат да потвърдят че с ползва в посоченият период.Въпроса ми е как да се сдобия с документ за собственост при положение че общината в която живея прие кадастрален на 3.1.2014 план и сега имота стана общински?Благодаря!
Притежавам имот от 2011 година закупен чрез покупко-продажба и имам нотариален акт за него!
днес получих искова молба за делба от 2003 година от хора които не познавам! Какво да правя!
Притежавам имот от 2011 година закупен чрез покупко-продажба и имам нотариален акт за него!
днес получих искова молба за делба от 2003 година от хора които не познавам! Какво да правя!
Ако исковата молба е от 2013 или 2014 г. и е насочена срещу Вас, това означава, че някой претендира да е съсобственик на същия имот, но това следва да се докаже в съда. Освен това можете да се позовавате на придобивна давност, но във всички случаи най-добре е да се обърнете към адвокат по местонахождение на имота.
живея в панелен апартамент от 1981 г. на основание Настанителна заповед, издадена от тогавашен РНС в която собственика на жилището е описан с "ДИ". От тогава до днес не ми е определян наел и никой не ме е потърсил. Плащам си режийните и това ми е единствено жилище (съответно адресната ми регистрация). Преди години направих запитване в "Съвета", а ат там ми отговориха устно че жилището не е тяхна собственост. Също така баша ми беше ходил преди 15 г. с Настанителната заповед в Държавни имоти, а от там са го върнали с устнен отказ, че жилището не е тяхно. Така до днес! Как мога да го придобия по давност и има ли риск да ме изгонят на улицата? Пенсионерка съм и не мога да си позволя покупка или свободен наем!
Благодаря Ви, от Елка
Исковата молба получих тази седмица а тя е издадена на 24.03.2003г.
Имота е купен от мен през 2009г. от мен и съм направил проверка за всякакви тежести и искови молби относно него преди да го закупя.
Удостоверението за липса на всякакви тежести е в мен и до ден днешен и той е без тежести!
Исковата молба е с дата преди да съм бил собственик на имота!
Какво може да се направи!
Благодаря отново!
най-вероятно някой претендира да е съсобственик на имота, който сте закупили.Възможно е в исковата молба да е объркана датата, но без да видя документите не мога да дам по-конкретно мнение.
отнесете въпроса към дирекция "Общинска собственост" в общината по местонахождение на апартамента и поискайте да Ви издадат нова настанителна заповед.
Проблемът е че Общинската администрация ме отпраща с аргумент, че апартамента не е тяхна собственост. Същото става и с ДИ. Чвно апартамента е "изгубен"! Питането ми беше дали е възможно да го придобия по давност с обстоятелствена проверка?
Елка
Единствен наследник съм на починалата ми преди 2г. майка,която беше единствен собственик на апартамент.В общината е подадена декларация за придобиване на имот.
Има ли давностен срок,в който следва да бъде прехвърлен имэтът по съдебен ред ,при който да бъде издаден нотариален акт на мое име?
Здравейте, искам да попитам трябва ли да се притеснявам при закупуването на имот с нотариален акт, придобит по давност. В нотариалният акт пише: "собственици по давност на едноетажна сграда и гараж върху общинско място".
Доколкото знам преди това е нямало друг собственик.
Другият ми въпрос е, трябва ли собствениците да предложат на общината преди това да купи къщата и да имат декларация за отказ от същата, за да я закупя аз.
Благодаря предварително за отговора!
за да се отговори на въпроса Ви, трябва да се изследва собствеността върху сградите: от кой и кога са построени? На какво основание - има ли разрешение за строеж, проекти и на чие име са издадени? Законни ли са постройките?
2 - настоящите собственици могат да закупят общинската земя при преференциални условия, в зависимост от това на какво основание са построили сградите.
3- не, не трябва да се иска съгласието на общината за сделката, нито да им се предлагат за изкупуване сградите по реда на чл.33 ЗС.
Поздрави
по правило няма пречка имоти да се придобиват от непълнолетни. Но във Вашия случай, считам че сделката е атакуема като привидна (нищожна), т.к. с нея се увреждат интересите на кредитора. Кредиторът може да поиска тази сделка да бъде прогласена за нищожна или за относително недействителна спрямо него. И в двата случая би могло да се стигне до насочване на принудителното изпълнение към същите имоти, придобити на името на детето.
Зависи на какво основание е предоставено лозето: за ползване по §4 ПЗР на ЗСПЗЗ или друго; какъв е статута на лозето - общинска, държавна или друг вид собственост. Ако не сте плащали данъци до момента и не сте го ползвали без прекъсване от 1992 г., или ако имотът е общинска/държавна собственост не може да го придобиете по давност.
можете да се позовете на придобивна давност при следните условия:
- баща Ви да е владял имота без прекъсване до смъртта си
- Вие да ползвате имота от смъртта на баща Ви и до момента - без прекъсване
- наследниците на дядо Ви да не оспорват този факт, че ползвате лозето и вилата.
Ако тези условия са налице, можете да поискате от нотариуса по местонахождение на имота да Ви състави нотариален акт.
В недвижим имот преди повече от 10 години се е настанил човек, който не притежава документи за собственост и собствениците не са сключвали с него договор за наем. Разбирам от тълкуванията по Закона за собствеността, че е възможно този човек да придобие имота по давност. Досега не е подавал документи в съда за това. Имам желание да закупя този недвижим имот. След сделката, остава ли реална възможността ползвалият досега имота да го придобие по давност или започва да тече нова 10 годишна давност? Какви действия е необходимо да предприема?
С уважение: Маргарита Николова
ако ще закупувате имота, поискайте собствениците да ви предадат владението върху него в деня на плащане на цената и сключване на окончателния договор (нотариалния акт) на Ваше име. Собствениците ще трябва да освободят имота си от владението на третото лице предварително, т.к. е възможно това лице да не иска да напусне, да се позовава на придобивна давност и действително да е станал собственик. Т.е. нека собствениците разрешат спора предварително и една тогава купувайте.
за придобиване на чужд недвижим имот по давност е необходимо да го владеете на правно основание (напр. договор), което е ГОДНО да Ви направи собственик. Освен това, необходимо е истинският собственик да знае, че владеете имота му с намерение да го своите(да станете него собственик) и да не се противопоставя (да е съгласен).
Притежавам 6/10 от къща с дворно място.Владея имота повече от 10 години.За моята част от имота имам нотариален акт -чрез дарение и за нея до момента плащам данъци.До момента останалите съсобственици не са предявили претенции към владеенето на имота.Когато декларирах имота исках да плащам данък за целия имот ,но ми казаха ,че нямам право.Мога ли по давност да придобия целия имот.
можете да придобиете цялата къща като изкупите идеалните части на съсобствениците Ви. Бихте могли да придобиете и чрез делба - доброволна или съдебна при наличието на определени законови условия. По принцип е възможно да се придобият по давностно владение идеалните части на съсобствениците, но всеки случай е конкретен и за да се отговори еднозначно ще трябва да се изследват конкретните обстоятелства.
На площадката пред Общия таван на кооперацията имаше едно изоставено помещение. Наш съсед в кооперацията, който извършваше във времето дребни ремонти по покрива, външна врата и др. се настани временно за да го ползува като ателие на художник. Предвид услугите които е правил на Етажната собственост не сме се възпротивили навремето за начина на ползуване на това помещение. С времето той направи подобрения, като издигна покрива /без да сме сигурни дали е искал техническо разрешение от Общината, въпреки че е откъм двора на кооперацията, а не откъм фасадата/ и направи това помещение модерна стая с баня и тоалетна. Скоро научихме че има нотариален акт, вероятно по Обстиятелствена проверка, и ще го отдава под наем. Моля за Вашия компетентен отговор дали е възможно да се придобие част от Етажната Собственост в лична собственост, /може ли да се оспорва тази собственост/ и може ли да се отдава под наем и при какви условия?. Благодаря
Бихте могли да сключите сделка с родителите, като те Ви прехвърлят своите идеални части. Възможно е и само единият от тях да Ви прехвърли своята 1/2.
На второ място, ясно е че между Вас и общината има спор за собственост, който се решава по съдебен ред. Ще следва да заведете дело срещу общината и да искате да се признае, че Вие сте собственик, а не общината. За целта ще трябва да докажете, че владеете имота на годно правно основание ( в случая въпросното постановление, правата по което са Ви прехвърлени, ако е допустимо да бъдат прехвърляни). По-подробно и задълбочено становище мога да дам след запознаване с документите, с които разполагате.
Можете да се обърнете към нотариус за да Ви състави нотариален акт по обстоятелствена проверка за тази разлика и тогава ще имате документ за собственост на 500 кв.м.
Моля за Вашето мнение!
Искаме да купим къща в община Своге.
Къщата се намира в едно от Свогенските села, като парцелът е със статут на строителен полигон.
2003 г. първия собственик придобива имота с нотариален акт по давност. След, което го продава на семейство Х. 2008 г семейство Х продава на Y/последен собственик/.
Сега нотариусът, който ще изповядва сделката иска да се приложи постановлението, с което е придобит нотариален акт по давност от 2003 г. Проблемът е, че въпросния нотариус от 2003 г е заличен и архивът му е предаден на съдия по вписванията в РС Своге.
Какви проблеми бихме имали ние, като четвърти собственици с първия нотариален акт по давност от 2003 г? Какво трябва да направим, за да сме максимално защитени от евентуално оспорване на този нотариален акт? Има вариант заличения нотариус въобще да не е издал мотивирано постановление.
1. какъв е статута на парцела и какво може да се строи в него
2. изискайте от продавача строителните книжа за къщата или да представи удостоверение за нейната търпимост.
По отношение на собствеността:
постановлението на нотариуса не е толкова важно. По-важно е дали има други собственици, които в бъдеще биха претендирали, че имотът е техен. Ще трябва да се изследва собствеността преди 2003 г - на кого е принадлежала. За целта - направете справка в Агенция вписвания, в разписната книга в общината - има ли данни на кой е бил записан този имот преди 2003 г.
Проверете също така в съда дали срещу някой от собствениците (X,Y,Z) не е водено дело или обратно.
Най-добре е да ангажирате местен колега - адвокат, който да извърши описаните проверки, както и да провери регулационния статут на парцела - има ли придаване на части по регулация или не, платени ли са тези части ако има и други.
След решение на Общинския съвет за отстъпено право на строеж върху държавно дворно място и съответния типов договор през 1970г., баща ми и майка ми построяват семейна къща през 1970-1971г. (т.е. в законовия срок). Нотариалният акт за къщата е издаден през 1986г. като в него е отбелязано това обстоятелство (отстъпеното право на строеж). От тогава до сега той и ние (неговите деца като наследници на майка ми) сме плащали редовно данъците на целия имот (къща и парцел). През 2003г.Общината съставя АОС върху дворното място.Баща ми почина преди няколко месеца.
Въпросът ми е: ние, неговите деца, наследници ли сме на дворното място, върху което е построена къщата и ако не, можем ли да го придобием по давност?
В статията си и в един от коментаритр си, Вие казвате, че (цитирам):
"А.Ненова каза...
...........................
"... общински имоти по правило не могат да се придобиват по давност.
26 октомври 2013 г., 23:31"
От това следва въпроса:
По силата на кое ПРАВИЛО, след като чл.2 от ЗАКОНА ЗА СОБСТВЕНОСТТА разпорежда, че "Всички видове собственост се ползуват с еднакви възможности за развитие и закрила.". Защо тогава да не е възможно погасяването на съсобсвеност с общината по давност, след като е възможно погасяването по давност с частна собственост?
Цитирам:
Член 2. (Изм. - ДВ, бр. 31 от 1990 г.) Собствеността принадлежи на държавата, на общините, на кооперациите и други юридически лица и на граждани.
(Ал. 2, изм. - ДВ, бр. 33 от 1996 г.) Всички видове собственост се ползуват с еднакви възможности за развитие и закрила.
Благодаря Ви предварително за отговора, ако решите да ми отговорите.
Й.Илиева
както Вие казвате, родителите Ви са придобили ограниченото вещно право на строеж върху парцела. Реализирали са това право като са построили къща.Земята е останала общинска собственост и не може да се придобие по давност, защото:
1. от 1951 до 1990 г., както и от 1990 до 1996 г. е действала забрана за придобиване по давност на държавни и общински имоти _изр.чл.86 от ЗС в тогавашната му редакция
2. от 1.06.1996 г. са в сила Законът за държавната собственост (ЗДС) и Законът за общинската собственост (ЗОС), чл.7 от които забранява придобиване по давност на имоти - публична собственост.
3. парцелът в който е построена къщата Ви вероятно е частна общинска собственост и като такава би могъл да се придобие по давност, но давността е спряна и не тече за общински и държавни имоти, считано от 1.06.2006 г. - изрично Закон за допълнение на ЗС, в сила от 1.06.2006 г.
А за придобиване на имот по давност е необходимо да е изтекъл период от 10 г.
Имате няколко възможности:
- да закупите дворното място от общината
- да закупите право на при-надстрояване, ако искате да достроявате
- да заведете дело срещу общината, като искате от съда да признае, че Вие сте собственик на парцела, а не общината.
Благодаря много за изчерпателния и компетентен отговор.Къщата ни наистина е построена върху частна общ.собственост - дворно място в регулационния план на населеното място. И от декларирането на имота по чл.46 и 47 ЗСГ през 1973 г., баща ми и ние добросъвестно сме плащали данъците на целия имот, включително земята. Смятам, че десетгодишния период от 01.06.1996г. до 01.06.2006г., когато не съществува забрана за придобиване на общински имоти частна собственост по давност и все още не е спряна да тече давността за имоти ОС и ДС, смятам, че този десетгодишен период е достатъчен за придобиване на дворното място по давност. Разбира се, по предвидения от закона ред. Бяхте ми полезна. Още веднъж - благодаря.
С уважение: Й.Връбчева
Ако желаете да придобиете собствеността върху другата част от къщата бихте могли да се договорите с наследниците и да поискате прихващане на направените от Вас разходи за сметка на продажната цена.
Държавни и общински имоти не могат да се придобиват по давност.
в случай, че сте платили продажната цена на собственика на-добре за Вас е да се свържете с неговите наследници, които да Ви прехвърлят имота чрез покупко-продажба.
Можете да се снабдите с констативен нотариален акт по обстоятелствена проверка, който обаче е атакуем от собственика.
За снабдяване с такъв нотариален акт е необходимо да попълните молба-декларация, която обикновено се предоставя от нотариуса, заверява се в общината и в областна администрация, откъдето записват дали имотът е актуван или не. Декларацията се заверява и в НАП, като се посочва на чие име е записан имота в ТД на НАП.
Сега майка ми почина, а брат ми започна да има претенции. Другото, което ме подразни е, че след смъртта на майка, веднага намерил нотариалния акт и си го прибрал без мое знание. Което ме навежда на мисълта, че иска да забави нещата, понеже аз имам намерение да продам къщата. Явно иска да спечели време до тогава, за да намери някакви вратички. Или поне аз така си мисля, доколкото го понзавам.
Това, кеото ме интересува, е: възможно ли е да намери правно основание да има претенции над къщата? Например това право на ползване отваря ли му някакви вратички, онаследява ли се? Това, че майка е плащала данъка и поддържала, дава ли му правно основание да претендира, че майка има право на дял и респ. той като неин законен наследник? Може ли ако е намерил бележките за платен данък да прендендира, че той е плащал и по някакъв макар и не съвсем легален начин да се окаже, че има права над имота. Изобщо има ли, каквито и да било вратички да има някакви претенции към къщата или поне да ми направи сечено и да забави продажбата?
имам изкарани наследствени земи по дело ,собственост на баба ми дадени на ткзс преди години .От 10 год ги давам под наем сега 2-ма от наследниците искат да продадат своите дялове.Как трябва да постъпят?
Благодаря Ви !
ако сте собственик на дворното място по нотариален акт и къщата сте построили със строителни книжа на Ваше име, брат Ви не може да претендира че е собственик по наследство. Правото на ползване се е погасило със смъртта на майка Ви, то не се наследява.
желая да закупя имот, придобит по давност чрез обстоятествена проверка.... Има ли опасност от последващо "разваляне" на сделката от предишните собственици.
Благодаря предварително.
http://www.rs-plovdiv.com/reshenia/042014/042014g/12634513/27831014.htm
http://www.os-plovdiv.com/resheni/g_2012_484.HTM
Здравейте имам следни казус къщата ни е разделена на по една идеална част баща ми притежава едната чичо ми другата.Преди седем години чичо ми почина беше разведен с съпругата му има и дъщеря.Докато беше болен ние се грижихме за него,поехме разходите за погребението на което дъщеря му дори не дойде.От тогава са минали 7 години в които ние стопанисваме неговата част,дъщеря му за тези години не е дошла нито веднъж.Въпросът ми е има ли някакъв начин да заведем дело за да получим тази част за която все пак се грижим 7 години ? Благодаря Ви предварително!
Следва да се държи сметка и на това кой е бил член - кооператор.
можете да заведете дело за делба или да се споразумеете с родственицата Ви, да изплатите нейния дял след като прихванете направените от Вас разходи за чичо Ви.
предстои мми да закупя имот, който по нотариален акт е собственост на продавача, но е придобит от него по време на брак, но от 17 години има развод с тогавашният си съпруг. Има нотариален акт по давност за останалата 1/2 въпросът ми е при евентуално обявяване за недействителен, аз ще бъда собственик на 1/2 от имуществото или на цялото имущество и бившият вече съпруг( наследниците му) ще търсят от продавача част от сумата която сме заплатили от куповача?
Какви права има брат му върху имота? Съпругът ми има ли право да придобие недвижимият имот по давност и какви стъпки могат да се предприема в тази насока? Благодаря Ви! Г. Иванова
Имам наследствен имот ,на който плашам данъците повече от 10 г.Трябва ли да се прехвърля имота или придобивам право над него като единствен наследник ?Какво трябва да правя?
в случай че сте единствен наследник не е необходимо да прехвърляте собствеността с нотариален акт. Вие се легитимирате като собственик с нотариалния акт на наследодателя Ви и с удостоверение за неговите наследници.
Необходимо е да декларирате в общината, дирекция "Местни данъци и такси", че сте придобили имота по наследство в 6-месечен срок от смъртта на наследодателя.Подава се декларация по чл.14 от ЗМДТ.
Съпругът Ви е собственик на дарения имот и като такъв дължи данъци и такси към етажната собственост, освен ако няма други ползватели (неговите родители).
В случая не може да се придобива по давност.
Правото на ползване се погасява със смъртта на ползвателите.
Братът на Вашия съпруг има право на запазена част от имота като наследник по закон и след откриване на наследството може да иска да бъде възстановена запазената му част, ако е накърнена.
Имаме апартамент с мазе от 1998 г, но живеем в сградата от 2010.При настаняването сме влезли в чуждо мазе, ползвайки стари планове на сградата.Преди година научихме, че в нашето се е настанил друг човек, възползвайки се от объркването ни. При жалбата ни до прокуратурата самонастанилият се е отговорил, че е от 5 години в мазето ни, демек го владее по давност и не го освобождва. Същият човек е има цели два тавана към апартамента си за сервизни помещения и изобщо няма мазе. Изпратихме му покана по куриер, не нотариална, за освобождаване на нашето мазе,но човекът отказа да получи писмото, виждайки на плика отгоре надпис "покана за освобождаване на мазе № Х". Как да си върнем мазето?
за снабдяване с нотариални актове на член-кооператорите в ЖСК е необходимо да се свика общо събрание на ЖСК, на което да се вземе решение за разпределение на имотите между член-кооператорите съобразно архитектурния проект. Въз основа на това решение и след представяне на изискуемите по закон документи, нотариусът снабдява всички с нотариални актове.
бихте могли да заведете дело за собственост срещу ползващия Вашето мазе. Възможно е той да го е придобил по давност. Доколкото разбирам Вие ползвате друго мазе, чиято собственост не е спорна и вероятно Вие сте придобили го по давност.
Искам да разбера чия собственост е имота, след като плащам всички данъци и такси?
И възможно ли е да го впиша като мое и на детето ми?
И.П
апартаментът е съсобствен между Вас и бившата Ви съпруга при квоти по 1/2 ид.ч. за всеки от вас. Предоставянето на ползването на жилището е за определен срок, обикновено до навършване на пълнолетие на детето. Т.е. в момента Вие ползвате и собствената на съпругата Ви 1/2 ид.ч.
В случай, че желаете да придобиете 100 % от собствеността следва да сключите сделка със съсобственика - продажба, делба, дарение.
В случай, че претендирате да сте станал собственик по давност ще следва да заведете дело (установителен иск за собственост), по което да докажете това обстоятелство. Но считам, че подобно дело няма постигне желания резултат, т.к. както посочих - Вие се явявате държател за 1/2 ид.ч. съгласно съдебното решение за развод.
Казуса е следния: от 20год. баба ми притежава имот само с договор за покупко-продажба. Но в НАП партидата за имота се води на нейно име.Възможно ли е да има нотар. акт за имота някъде? Как можем да го открием ? Ако не го открием само по давност ли можеда придобием собственост? Благодаря.
Благодаря за отговора за мазето по давност. Проблемът е, че аз искам своето мазе, а не чуждото. И като го владея по давност, кое доказва това - нямам никакъв документ. Има ли начин чрез отдаване под наем или нещо друго да изгоня самонастанилите се от моето действително мазе. На практика те са от 2011 година там, но имат лъжесвидетели, които ще кажат при съдебно дело, че го владеят по-отдавна.
бихте могли да предложите на ползващите Вашето мазе, да замените двете мазета, това което Вие владеете и за което твърдите, че не е Ваша собственост с това, което се владее от "самонастанилите се" и а което претендирате да е Ваше.
Казвам се Мария Методиева.При смърта на майка ми, аз, брат ми и баща ми наследихме нейният дял от къща.След нейната смърт баща ми ми прехвърли своята част от имота, която включва 1/2 от къщата, 1/3 от дела на майка ми от къщата и цялото дворно място наследено от неговите родители.И така в момента аз съм собственик на 1 двор и 5/6 от къщата. Съсобствениците ми не се интересуват от собствеността си, аз плащам целия данък,поправих покрива за сумата от 3600 лв.Уведомих ги, но те не желаят солидарно да си поемат разходите.Исках да им платя разумна сума изхождайки от вече инвестираните от мен средства в рушаштата се сграда и данъчната оценка на имота, която е 1700 лв.Те са решили,че делът им струва 5000 лева без разходите направени от мен до сега.За съжаление за покрива нямам фактури,поправката беше направена от местен майстор,който се погрижи за всичко и на когото платих на ръка, както става по селата.Ще ви бъда изключително благодарна да ми дадете своето мнение за начина ,по който бих могла да процедирам. Благодаря предварително!
съветвам Ви да се спогодите със съсобствениците, като се договорите за цена на 1/6 ид.ч. от къщата.
Относно ремонтите и подобренията:поканете съсобствениците с нотариална покана да Ви заплатят припадащата им се част от разходите за ремонти и други подобрения, които сте направили. Предварително се снабдете с писмен документ (разписка), издадена от майстора, който е правил ремонта на покрива. Изчислете и данъците (по документи), заплатени от Вас вместо съсобствениците. Предложете им да прихванете дължимата от тях сума срещу продажната цена.
Ако не постигнете съгласие, можете да инициирате дело за съдебна делба, в което да докажете какви разходи сте направили, да искате къщата да се възложи във Ваш дял и да наплатите разликата.
Самостоятелен парцел - двор на мой близък бе продаден с невалидно завещание (завещателя няма право на целия имот), документ от кадастъра с невярно съдържание и т.н.
Малка подробност - продавачът и купувачът работят като охрана към съда - "наши момчета".
Заведохме дело по чл. 33, ал.2 от ЗС в Райония съд - гр.В.Преслав.
Съдът отхвърли предявения иск и прие ищеца като едноличен собственик въз основа на наследяване и изтекла придобивна давност. За наследяване не може и да се говори, тъй като представихме нотариален акт и завещание за половината от имота издаден от съда в гр. В. Преслав на базата на обстоятелствена проверка, наследство и делба. Още повече, че имота е наследствен на четири съсобственика. Стойността на имота е 2371,10 лв. и нямаме право на обжалване.
Според вас какво може и трябва да се направи, след като пишете, че е важно е да се знае, че този нотариален акт по обстоятелствена проверка не поражда право на собственост, а само констатира факта на изтеклата придобивна давност.
В състояние съм да ви изпратя документи от делото за да се уверите и в други нарушения игнорирани от съдията.
С уважение и извинение за отнетото време.
С почит Емил Начев
казвам се Анелия Димитрова.Преди 7 години почина баба ми на която сме наследници само аз и брат ми.Наследихме ниви,които чак сега разбрах,че брат ми дава под аренда/нямах и представа,че ги дава и че имам дял/.Всички документи за тях са в него/той ги е вадил/.Въпроса ми е:Брат ми ще има ли право на придобиване на недвижим имот и как и къде трябва да заявя ,че се интересувам от тях,за да не ги загубя?Благодаря предварително.
казвам се Анелия Димитрова.Преди 7 години почина баба ми на която сме наследници само аз и брат ми.Наследихме ниви,които чак сега разбрах,че брат ми дава под аренда/нямах и представа,че ги дава и че имам дял/.Всички документи за тях са в него/той ги е вадил/.Въпроса ми е:Брат ми ще има ли право на придобиване на недвижим имот по давност след изминаването на тези 10 г. и как и къде трябва да заявя ,че се интересувам от тях,за да не ги загубя?Благодаря предварително.
свържете се с арендатора (кой е може да разберете в Поземлена комисия) и подпишете и Вие договора за аренда.
не можете да придобиете цялата къща, а само полагаемата Ви се част по закон.
Здравейте,
Баща ми притежава 1/3 наследствен дял от двор на селска къща. Имал е устна договорка със сестра си, която живее там, да ползва безвъзмездно дела му от двора, но ако той се продаде, да получи компенсация от нея равен по стойност дял от общи ниви в същото землище.
Баща ми междувременно почина, а наскоро другата му сестра ни съобщи, че първата се е сдобила с документ за собственост по давност и е продала двора, като не възнамерява да спазва устното обещание за компенсация.
Имаме ли някаква възможност като негови наследници да предприемем нещо за възстановяване на собствеността ни?
За имот/фабрика, който не e съществувал в реални граници след 90те години, наследниците на собственика са били обезщетени с комп.бонове, но Мама, починала наскоро не се е възползвала от правото си, поради отдалеченост и др. причини. Днес, изпуснати ли са всички срокове за това обезщетение?
С.Асенова
можете да заведете дело за делба. В хода на делото - да оспорите завещанието и ако докажете, че е недействително - да искате да се допусне делбата при съответните наследствени квоти.
считам, че майка Ви е придобила апартамента по давностно владение - от 1991 г. до момента са изтекли 24 години.
Обърнете се към нотариус и поискайте да ви състави нотариален акт за собственост по обстоятелствена проверка.
Здравейте
Имам следният проблем. Преди 12 години със семейството ми се настанихме в апартамента на баба ми, която ни го остави да живеем там "на думи" без да го прехвърляме или каквото и да е било. Сега баба ми иска да се изнесем от тук като иска да и оставим апартамента в този вид който е сега с подобрения изолации, дограми, подови настилки. Всички тези подобрения сме ги правили ние. Ние сме вложили пари в тях. Та въпросът ми е може ли да се придобие този имот по някакъв начин при положение, че имаме документи за това, че сме плащали данъци, сметки и т.н.
Благодаря предварително.
цената се договаря със собственика.
Можете да претендирате вкл. по съдебен ред заплащане на ремонтите, които Вие правите за покрив, фасади и други общи части.
можете да я закупите, ако собственикът й желае да я продаде. Ако поискате съдебна делба - имотът ще се изнесе на публична продан, освен ако не постигнете споразумение в хода на делото.
Имам си нотариален акт за недвижим имот (дворно място) в регулация, както и си плащам данъците за него в прилежащата община, но рядко го посещавам. Установявам обаче, че от около месец съседите са започнали действия по стопанисване на имота - почистили са тръни и бурени, зарязали лозето и техните животни са пуснати свободно в имота на паша, сложили са си собствен катинар, обират и обработват плодните дръвчета и лозето и т.н. Какви правни действия да предприема за да стопирам очевидното им намерение да придобият имота ми чрез недобросъвестна давност? Благодаря за отговора предварително, изключително съм обезпокоен от действитята на съседите,след като прочетох за законовата възможност да ми придобият имота без пари.
изпратете на съседите нотариална покана с която им определете наем за ползването на Вашия имот. По този начин се прекъсва евентуално започналата да тече придобивна давност.
следва да се провери имота в Службата по вписванията за вещни права и смяна на собственост, както и в съда - за заведени дела срещу собственика (по ЕГН).
имам имот придобит по наследство и чрез делба през 1994г.със съответните граници и с оградна мрежа поставена още при подялбата между съседите. По време на подялбата мястото е неурегулирано. През 2008г.влиза в сила ругулационен план който засяга с 50кв.метра имотът ми от към южната граница. Аз разбирам за тази регулация през 2011г и съответно съм изтървал едномесечния срок за обжалване на регулационния план. Сега роднината с когото делихме имота и в същото време той не е стопанисвал своето място от времето на подялбата решава да започне да стопанисва мястото си през тази година 2015г и да премести границата помежду ни по регулационната такава, като извика геодезическа фирма за да забият колчета. Все още границата не е преместена, но имам и построена малка 2кв.постройка /външен тоалет/ с ток и вода до негя, незаконна но построена още през 1996г, която попада вече в неговото място по регулация. Въпросът ми е какви са моите права, аз трябва ли да се съглася с това и да преместя оградата на иначе стопанисваното от мен над 20 години дворно място. Какво се случва с постройката. Има ли възможност да си запазя границите такива каквито са към момента и в момента на подялбата. В същото време след като разгледах поддробно ругулационния план северната ми граница със съседа я дават да се премести със приблизително същата квадратура, но в моя полза към комшията. Какво да правя и по този въпрос. Благодаря предварително за отговора.
Само да добавя, че от 2013г. имам разрешение за строеж и едноетажната къща с гараж е вече факт с акт 16. Дригият проблем е че черпателната яма няма да има 3м. от оградата, ако се преместят границите, а ще има 1м.
Понеже сте любезна да отговаряте на правни въпроси в областта на недвижимите имоти, да ви запитам и аз: При закупуване на "въздух" и осъществяване на надстройка на сграда, чия собственост е новия покрив, на основание на кой закон и член?
Благодаря Ви.
за отстъпване на места придаваеми по регулация, следва придобиващите ги да заплатят стойността им на собственика. Отделно от това, ако сте сменяли статут на Вашия парцел, то същият е в регулация и новата регулация би следвало да държи сметка за това.
според чл.22. ЗЗД:"1. Може да се договаря и в полза на трето лице. Уговорката в полза на третото лице не може да бъде отменена, след като то е заявило на обещателя или на уговарящия, че иска да се ползува от нея. Уговарящият може да си запази правото да отмени тая уговорка или да замени третото лице.
(2)Обещателят може да противопостави на третото лице възраженията, които произтичат от договора, но не и възраженията от други отношения с уговарящия.
(3)Ако договорът, от който третото лице черпи правото си, бъде отменен по иск на кредиторите на уговарящия, третото лице е длъжно да върне само онова, което уговарящият е дал по договора"
Ал.1 от посочената норма дава отговор на въпроса Ви, който зависи от това дали сте заявили на баща Ви, че ще се ползвате от имота.
Желая Ви здраве и успех!
Ето още един заплетен казус...
Къща с двор е дарена безвъзмездно от родители на тяхната единствена дъщеря с право на ползване до тяхната смърт. Поради редица обстоятелства за имота се грижи внукът на дарителите /построява нови постройки и облагородява двора/. Възможно ли е след смъртта на дарителите внукът да предяви претенции към имота ако са минали 5 години от ползването и облагородяването - или имота автоматично преминава към дъщерята, на която е дарен? И какви са шансовете внукът да наследи имота при несъгласие от страна на майка му, която наследява имота?
Предварително благодаря за отделеното време за отговор!
наследниците на починалия турски гражданин са собственици на обработваните от Вас земи, но ако в продължение на 10 години не са се интересували от собствеността, то е възможно трето лице да придобие по давностно владение. Въпросните права се констатират от нотариус.
от подписване на нотариалния акт за дарение, собственик на имота е станала надарената. За да премине собствеността към трето лице следва да се прехвърли с нотариален акт.
Здравейте, след развод имам присъдено право на ползване на семейното ни жилище. Мога ли да претендирам за целия имот с право по давност и ако да, то след колко време?
Разведен съм от 2001 г. С бившата ми съпруга сме собственици на апартамент в София и на вила в провинциата. В много лоши отношения сме и след развода аз нямам достъп до имотите. Нямаме и имуществена делба. Има ли нещо вярно в това, че няма смисъл да започвам да се боря за полагаемите ми се половини от недвижимите имоти сега, тъй като след толкова години, тя(по давност) е вече единствения собственик.
Благодаря ви предварително
Стефан Сотиров
Здравейте!
Искрено ви поздравявам за това, което правите.
И искам да ви помоля за съвет по следния казус. Става въпрос за имот в провинцията собственост на дядо ми и баба ми. Януари 2003 дядо ми почина и съответно наследници останаха баба ми и трите им деца. За това те разполагат с удостоверение за наследници издадено от властите. От тази година плащат и данъци към общината. През октомври 2009 почина и баба ми. Трите й деца станаха наследници на имота.Отново разполагат с удостоверение за наследници и документи за плащане на данъците (всеки за своята идеална част). Друг един важен момент е, че две от децата им се преместиха да живеят там и извършваха строителни дейност. Баща ми живее от 2004г. Пребивава в имота всяка година от май до октомври. Облагороди част от къщата като построи самостоятелна баня, кухня и стая като го превърна в малка гарсониера. Брат му се премести в същата къща 2008г. От своя страна той също обособи своя част, където построи баня, кухня и т.н. и живееше за постоянно със съпругата си. 2014 той почина. Съпругата му и синът му получиха удостоверения за наследници. Тази година обаче леля ми (третия наследник) след дълго щъкане по общинските служби излезе с документ, че тя е единствен собственик . Правото й на наследство се дължи на договор за покупко-продажба извършена през 1985г. Само като вметка – тя никога не е оспорвала правото на наследство на останалите до този момент. Ако приемем, че този договор е законен(за което имам съмнения, но шансовете за доказване са малки) как е възможно властите толкова години да издават съответните документи? Въпросът ми към Вас е при така изложените обстоятелства (бях малко подробен) баща ми и съпругата на брат му, които в момента живеят в имота и са застрашени от произволите на леля ми, имат ли шанс да си върнат собствеността? Благодаря Ви предварително.
за да стане изключителен собственик на имотите, бившата Ви съпруга следва да се позове на изтекла в нейна полза придобивна давност. Съветвам Ви да й изпратите нотариална покана с която да я поканите да Ви предаде Вашата част от съсобствените имоти, както и да й определите наем за ползването на Вашата идеална част. От отговора ще се ориентирате какви действия можете да предприемете, но най-добре е да се обърнете към адвокат по местонахождение на имотите.
в случай, че леля Ви е придобила право на собственост с нотариален акт за покупко-продажба от баба Ви и дядо Ви, НО не го е упражнявала повече от 10 години, то е възможно да е загубила правото си, а собственици да са станали баща Ви и чичо Ви. Условието е да са владели имота постоянно и непрекъснато 10 години, т.к. неупражняване на владението повече от 6 месеца прекъсва изтеклата придобивна давност.Съветвам Ви с всички документи да се обърнете към адвокат по местонахождение на имота.
не можете да придобиете по давност семейно жилище, което Ви е предоставено за определен срок (обикновено до навършване на пълнолетие на децата от брака).
Уважаема, г-жо Ненова,
безкрайно ви благодаря за отделеното време. За вилата в провинцията съм плащал редовно наем. Поради изключително тежкото финансово състояние, в което изпаднах преди време, не съм платил данъците си за апартамента в София. Бившата ми съпруга, независимо, че има възможности, не е плащала данъци. Нещо повече. Въпреки че не съм имал никакъв достъп до апартамента в София, като съсобственик бях осъден и даден на частен съдебен изпълнител да платя парното, което тя с години е ползвала в размер на 5000 лева. Тай като имам пенсия, ми бе наложен запор, докато тя се представя за неспособна да плаща, при положение, че под формата на познати, в апартамента живеят наематели. Преди 2 години й бе изпратена нотариална покана да закупи частта ми, да ми плати наем и бе определена датата, на която да се яви при нотариус за тази цел. Естествено, не се яви, а поканата била връчена "при отказ". Простете, че ви отнемам толкова време и още веднъж, благодаря, че има адвокати като вас. С огромно уважение, Стефан Сотиров
Имам запитване към Вас относно "Придобиване на недвижим имот по давност".
Да Ви обесня ситуацията: през 1974 година дядо ми, купува един имот от съседа си за строеж на гараж. Той (гаражът) е без никаква граница към останалия наш имот. Дядо и съседа ни подписват само един договр (който НЕ е нотариално заверен...но). Този договор го има само съседа ни. Ние го нямаме. Ние имаме само една бележка от общината с разрешение за строеж на гараж.
През 2005 година получавам от татко (чрез продажба) имота ни, като винаги съм смятал, че и гаража е наша собственост...
От май тази година наследникът на съседа ни започна да заявява открито, че трябва да "върна" този гараж. Според кадастралната снимка, този обект (гаража) НЕ е моя собственост.
Та запитването ми към Вас е следното: имам ли някакъв шанс (тривиално казано - какъв процент ми е шансът) този гараж да стане легално мой имот...или да се отказвам окончателно от тази ми идея? Валидно ли е тук "Недобросъвестно владение" или съм на "грешния" път?
Благодаря Ви предварително за Вашата помощ!
Здравейте!
„Наследство не се губи, но се придобива по давност” Живеем в страна на абсурдите.
Казусът е следният:
Прадядо ми е имал 2 дъщери и двама сина, Умира през 1956г.. Едната дъщеря умира рано през 1939г , преди влизането в ТКЗС. Земеделските земи съгласно препис от емлячен регистър са собственост на прадядо ми. Няма намерен документ – нотариален акт, дарение или друг за прехвърлянето на всички земи на братята. При създаването на ТКЗС двамата сина поделят земите на баща си и влизат с тях в ТКЗС. Едната дъщеря се омъжва в друго село, а втората умира през 1939г/ оставя син-моят баща/. И двете дъщери и наследниците им не са получили нищо от земите на баща им. Поземлената комисия възстановява всички земи на двамата братя с протоколи, които не са обжалвани от наследниците на сестрите/ протоколите се изпращат на наследниците на двамата братя и съгласно обясненията нямало как да се обжалват от другите/. Не намерихме и обжалване в районен съд / намерихме пакет от молба, удостоверение за наследници, препис от емлячен регистър , заверени с подпис на адвокат, но явно не са били входирани/. Наследниците на единият брат след доброволна делба получават нотариални актове през 2001г. Наследниците на другия брат нямат направена делба и земите са на името на баща им. Всички земи са арендовани и наследниците на двамата сина получават редовно рента от арендаторите.
Според баща ми/ почина 2013г/ при разговори с тях са казвали, че неговото наследство не се губи, но едва преди месец разбрах, че имат нотариални актове от 2001г. Баща ми бе честен и скромен човек и чувстваше неудобство да търси това, което му се полага по наследство. Срамуваше се от тяхната постъпка.
Действително ли сме загубили нашата част от общото наследство и то е придобито по давност от наследниците на двамата братя?
Моля за съвет как да постъпим.
Благодаря Ви за отделеното време!
Преди повече от 20 г.направих пристройка към унаследената ми къща и двор, където живея с брат си. В хода на строежа документите останаха на заден план и така и не ги оправих. През 2010 г. се снабдих с констативен нотариален акт по обстоятелствена проверка, всичко законно с трима съседи свидетели поради изтекла придобивна давност -живея добросъвестно 20 г. без прекъсване в новата пристройка и моята наследствена част. Получих и документ от брат си, че няма претенции към застроения имот в неговата част на двора. От тогава минаха 5 г. Въпроса ми е -дали някога наследниците на брат ми могат да претендират за някакъв дял от построения имот при положение, че не са дали и един лев, а и имам Конст. нот. акт от 2010 г.
Аз и брат ми сме единствени наследници на баща ни, който беше собственик на къща и парцел в село в провинцията. Още преди 30 години баща ни раздели парцела на 2 и дари едната празната половина на мен, на който парцел аз си построих лично вила и взех с мен и двамата ни родители за които се грижих дълги години до смъртта им. За брат ми остана другата половина от парцела заедно с къщата(и двете на останаха на името на баща ни). Брат ми не се разбираше нито с мен, нито с родителите ни, гонеше ни от старата ни къща и аз се принудих да го оставя да живее там самостоятелно. Преди 22г.(само за 8години, а не за 10) той си е изкарал нотариален акт по давност с ОП(обстоятелствена проверка) за който акт чак сега разбирам.
Същината на въпроса ми е:
1-во, имам ли голям шанс да оспоря(разваля) констативния нотариален акт по давност, заради факта, че са били изтекли само 8години или че ни гонеше от къщата и не даваше да влизаме там и аз не съм имал никакъв шанс да владея имота си? Не е правил подобрения по къщата, но си е плащал на негово име данък и всичко останало, а аз нямам никакви доказателства на хартия, евентуално само свидетели.
2-ро, след като за брат ми е останало почти цялото наследство, а именно къщата и половината парцел(макар и не с дарение,а по давност), имам ли право поне аз да взема цялата земеделска земя(в същото село) от баща ни или поне по-голямата половина от нея или по закон задължително се дели на 2? Все пак съм се грижил за тях до смъртта им и те са живели в моя дом.
Благодаря ви предварително за отоговорите.
наличието на съгласие от брат Ви е във ваша полза и интерес. Заверете го нотариално, е случай че не го сторили.
в случай, че баща Ви или наследниците сте ползвали имота то не сте изгубили правото на собственост. Ако обаче не сте ползвали, а това е направено от съседите, има риск последните да са придобили по давност. Най-добре е с документите да се консултирате с адвокат на място.
Поземлената комисия признава земя на леля ми . Земята е представена със стар натурален акт . Водихме дело в което наследниците признаха , че земята не е тяхна , а на баща ми е продадена .Имам натурален акт .Това е реалния собственик. Поземлената комисия не върна собствеността , защото адвокатката "пропусна" срока да каже , че има промяна чрез дело . Около 10 години е вече от това дело. Бяхме се разбрали да ми върне земята при подялба от земите на дядо ми , но тази година , тя отново заяви , че баща ми не е бил в ТКЗС и не може да искам поземлената комисия да ми връща земята . Тя ще си я ползва , защото си е нейна . 10-те години ми даваше рентата , но тази година - отказа и каза , че поземлената комисия и я дала . Какво да правя , да си я върна? земята- 7 дк са и трета категория.
Здравейте ,предварително Ви благодаря за информацията,въпросът ми е следния:Желая да закупя земеделска земя от лицето Петров,което е единствен собственик на парцела.Петров е придобил преди около година имота чрез покупко-продажба от лицето Стефанов.Това ,което ме притеснява е,че документът,с който Стефанов е продал на Петров е констативен нот.акт по обстоятелствена проверка. Дали е възможно ако се появят стари наследници на имота и претендират за собственост да "падне" констативния акт и какво ще се случи с последващите сделки на покупко-продажба от Петров и евентуално от мен,като добросъвестни купувачи?
Дали такива евентуални претенции от стари собственици не касаят само лицето Стефанов или имат отражение и на последващи сделки,колкото и много да са те?
Казвам се Лиана Петрова. Бих искала да Ви попитам относно моя наследствена собственост.
Макар и много малка собственост, това е едно от малкото неща останали от баща ми.
Той почина и наследници останахме жена му, аз (живеем в София) и сестра ми. Той е бил собственик на една къща с двор в провинцията(видинско), за която всъщност е въпросът ми.
Тази къща е била собственост на рода му, като в крайна сметка е останала във владение на братовчедка му. След като тя остава сама (почиват съпругът и дъщеря й), баща ми й предлага да откупи къщата, а тя да има право да я ползва докато е жива - пояснявам, че тя си има друг апартамент във Видин, в който си живее постоянно, а къщата ползва през лятото. Правят сделката, но допълнителното условие не вписват в договора за продажба. Обещанието остава само на думи. След няколко години, баща ми почина. Сестра ми се отказа от дела си в полза на жена му и на този етап само жена му и аз сме собственици, всеки според дела си. И както обикновено се случва, след известно време жената на баща ми и неговата братовчедка влязоха в конфликт и поради факта и на база на него, че "ползвателката" на къщата не я поддържа и обновява (вече не е собственик), а вдовицата не го прави, защото не ползва имота, в който живее "друг" човек, къщата и дворът започват да се занемаряват, което подтиква жената на баща ми да покани братовчедката да напусне доброволно!
Разбира се, "ползвателката" не иска и да чуе, а аз бях намесена пряко волята си!
Едната страна ме притиска на съвест (бащиния дом), а другата ме натиска да се подпиша на поканата за излизане! Изобщо не искам да се намесвам, но за съжаление, така или иначе вече съм намесена. Ако можех да изчезна.....
Това са фактите!
Въпросът ми е: Възможно ли е, братовчедката "ползвателка", въпреки че не плаща данъка на имота (плаща се от жената на баща ми), но все пак го ползва (без поддръжка), като минат 10 години от сделката с баща ми (досега са минали 5), да си върне имота по давност? Да стане отново собственик, а ние да пием по една студена вода?
Това е предупредил адвокатът на жената на баща ми. Тъй като ние не посещаваме и не ползваме къщата, а братовчедката живее и сади в градината по около половин година.
Ето защо, тя бърза да подпишем поканата за излизане на братовчедката от имота.
Възможно ли е това?
Надявам се да ми помогнете със съвет!
Благодаря Ви!
Имам следното запитване:
Казвам се Йорданка Борисова, живея в гр. Русе. Имам и ползвам имот, в вилната зона на града, съседния на който е занемарен обрасъл с храсти и видно не се използва. Има паянтова полусъборена сграда около 16 м2, личи че е безстопанствен от години. Имота, както и моят, са били предоставени на времето по параграф 4. В Община и кадастър имота излиза че е общински, но от Общината казват че щом има някаква постройка е частен. Какво мога да направя за да придобия имота? Нямам против да заплатя услуга и съдействие. мейл - danyjh@abv.bg
Благодаря предварително!
Здрвейте г-жа Ненова,
Честита Новата 2016 година! С пожелания за здраве и много успехи на професионалното Ви поприще!
Бих искал да попитам следното:
Живея с приятелката си повече от 10 години на семейни начала. Тя има дете от друг мъж. Двамата нямаме деца. Възможно ли е тя или детето и да имат претенции за право на собственост върху имущество (движимо или недвижимо) придобито от мен по време на нашето съжителство?
Предварително Благодаря за пояснението!
С уважение: Господинов
Имам следните два въпроса:
1. Какви са възможностите да отстранят учредено вещно право на ползване върху имот ? (то е безсрочно и е заплатено от страна на учредения 10 000 евро) учредения е инвалид и не може да се обслужва добре , но се страхува , че учредителят (собственикът) има намерение да въздейства по съдебен път учреденото от него вещно право , какви са възможностите му да го направи това ?
2. Съдия изпълнител може ли да отмени вещното право ако учреденият на него има задължения които е в несъстоятелност да заплати и се е прибегнало до изпълнителен лист ?
Здравейте.
Притежавам 2/3 от къща и двор в която живея вече 53г.Другата 1/3 е собственност на двамата ми братовчеди/братя/.Повече от 60 години никой от тях или техните родители не са ползвали/живеели/ в имота.Всички данъщи до преди 10г сме ги плащали ние/аз и моите родители/Едва преди 10г започнаха да плащат данъка на тяхната идеална част.Никога не са участвали в каквито и да са ремонти по поддръжката на имота и не се интересуват че трябва да се прави сериозен ремонт.Правил съм запитване към тях да закупя техния дял или да ми го предостъпят,но не получавам никакъв отговор.
ВЪПРОСА ми е:Имам ли законово право да придобия тяхната 1/3 тъй като аз се грижа за имота и го ползвам вече 53г.Какви са вариянтите за придобиване на останалата 1/3 като искам всичко да е законно и правдиво.Благодаря предварително
През м.Номеври 2015 закупих апартамент придобит по завещание. Нотариуса изиска удостоверение за наследници, в което пишеше че лицето, което е завещало имота няма никакви наследници по закон. Притеснява ме че завещанието е било обявено доста скоро преди покупко продажбата. Има ли опасност правото ми на собственост да бъде оспорено, ако да какви са правата ми?
Поздрави,
Диди
Казвам се Илияна Стоянова
Имам един въпрос към Вас.Баща ми почина преди 11 год.След смъртта му,наследници сме аз,брат ми и майка ми.Искам да знам след като 11 год само майка ми е плащала целия данък/това включва и моя дял и делът на брат ми/всички квитанции са на нейно име може ли тя да стане законен собственик и какво трябва да направи.Аз съм готова да потвърдя от мое име,че за тези 11 години не съм платила и един път данък.И също така за тези 11 год не сме предявили претенции за подялба.
С УВАЖЕНИЕ:И.СТОЯНОВА БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО
законовите начини за придобиване на имот (1/3 ид.ч.) е
1. чрез сделка
2. по давност, която не се прилага служебно
3. чрез съдебна делба
Най-добрият начин е да се договорите със съсобствениците и да изкупите техния дял.
можете да се откажете наследство Вие и брат Ви, при което майка Ви ще получи целия имот.
Предистория - Аз и моето семейство живеем от 21 години в къща, която по документи се води на името на дядо ми, през годините той е плащал данъците,но партидите за ток и вода са на имената на родителите ми. През цялото това време те са плащали всички сметки за битови нужди. Всеки от нас е регистриран там за постояннен адрес.
В наши дни- преди 2 години баща ми почина, родителите му са още живи поради факта че той почина доста млад, до ден днешен къщата не е била преписвана както на покойният ми баща, така и на никой друг. С времето отношенията ни станаха все по лоши... и сега собствените ми баба и дядо искат да ме изгонят от бащината къща. Доста сложен казус.
Извинявам се за притеснението! Моля да ми дадете адекватен съвет.
Моля за съвет. Благодаря!
k_system@abv.bg
искам да попитам за имот, който е до мой, купен от китайци преди повече от 10г, интересувам се има ли възможност да платя данъците назад или какво трябва да направя за да го придобия понеже е пустеещо ?
предварително благодаря!!!
1.Да разбирам ли, че такова обезщетение НЕ МОЖЕ ДА СЕ ИЗИСКА СЪС ЗАДНА ДАТА
2. В същия закон, чл обезщетение Чл. 57. "Ползувателят е длъжен да плаща разноските, свързани с ползуването, включително данъците и другите такси" - ОТ ТОВА РАЗБИРАМ, ЧЕ ДАНЪКЪТ Е ДЪЛЖИМ САМО ОТ ПОЛЗВАТЕЛЯ, НО КАК ДА ГО ПРИЛОЖИ.
3. Дори и да не тълкува правилно и той да дължи данък, въпреки че не го е ползвал, тя няма морално право, тъй като той и е оставил 12г доходите от наеми на 100%. КАК ДА ИЗИСКАМЕ ОБЕЗЩЕТЕНИЕТО ЗА НЕИЗПОЛЗВАНЕ.-какви документи, свидетели или друго трябва да се наберат като доказателства?
4. В заключение не желае съд, обезщетение или друго, а желае ТЯ да заплати целия дължим данък до момента и да го прави в оставащите 8години, като единствен ползвател. КАК ДА ГО ИЗИСКА ИЛИ ДОКАЖЕ ЗАКОНОВО?
Благодаря предварително.
Аз и брат ми сме единствени наследници на баща ни, който беше собственик на къща и парцел в село в провинцията. Още преди 30 години баща ни раздели парцела на 2 и дари едната празната половина на мен, на който парцел аз си построих лично вила и взех с мен и двамата ни родители за които се грижих дълги години до смъртта им. За брат ми остана другата половина от парцела заедно с къщата(и двете на останаха на името на баща ни). Брат ми не се разбираше нито с мен, нито с родителите ни, гонеше ни от старата ни къща и аз се принудих да го оставя да живее там самостоятелно. Преди 22г.(само за 8години, а не за 10) той си е изкарал нотариален акт по давност с ОП(обстоятелствена проверка) за който акт чак сега разбирам.
Същината на въпроса ми е:
1-во, имам ли голям шанс да оспоря(разваля) констативния нотариален акт по давност, заради факта, че са били изтекли само 8години или че ни гонеше от къщата и не даваше да влизаме там и аз не съм имал никакъв шанс да владея имота си? Не е правил подобрения по къщата, но си е плащал на негово име данък и всичко останало, а аз нямам никакви доказателства на хартия, евентуално само свидетели.
2-ро, след като за брат ми е останало почти цялото наследство, а именно къщата и половината парцел(макар и не с дарение,а по давност), имам ли право поне аз да взема цялата земеделска земя(в същото село) от баща ни или поне по-голямата половина от нея или по закон задължително се дели на 2? Все пак съм се грижил за тях до смъртта им и те са живели в моя дом.
Очаквам вашите отговори.
През 2003 г. майка ми придобива къща чрез покупко-продажба от нейния баща. Преди година почина и установихме, че е купила само къщата, а земята от 1,400 дка се води още на името на дядо ми, който почина през 2005г. Наследници на дядо ми са майка ми и брат и. И двамата починаха, следователно оставаме техните наследници - аз от страна на майка ми и братовчед ми и майка му от страна на брата на майка. Съответно по наследство аз получавам 0,7 дка и братовчед ми и майка му имат по 0,35 дка. Та въпросът ми е какво мога да направя за да стана собственик на тяхната част от земята. И само да уточня, че те категорично отказват да ми продадат дяловете от земята си, а искат да вземат 1/2 от къщата, която е построена върху тяхна земя. Моля помогнете, трябва ли да стигаме до съдебна делба или има и друг начин.
Здравейте г-жо Ненова наскоро чичо ми почина и аз и братята ми наследихме всичко. Изкарахме си акт за наследници но от там нататък какви са стъпките по които трябва да минем? Благодаря за съдействието
имам придобит наследствен имот,по давност и обстоятелствена проверка /констативен протокол/Искам да го продам на трето лице.Може ли да се оспори покупко-продажбата от роднини?Дъщеря ми ,счита ли се за добросъвестен копувач?
Моля за съвет по следния казус: Братовчедът ми почина преди 3 години. Бил е женен в Германия с германка и от този брак, който не е прекратен, има син, въпреки, че от много години е нямал никакъв контакт с тях. Той притежаваше наследен от родителите си апартамент и къща. Според закона преки наследници са жената и синът му, които никога не са идвали в България. Въпреки, че бяха издирени и уведомени за кончината на братовчеда ми, през изминалите години те не проявиха интерес към въпросните имоти и не са предпиели нищо за да влезат във владеене. В същото време се трупат неплатени данъци, лихви и други сметки за поддръжка.
Въпросът ми е: как и кога следващите наследници могат да предприемат действия за наследяване и погасяване на дължимите задължения.
Благодаря предварително за компетентния Ви отговор,
Константин Захариев
Наследих от баща ми къща с двор. Преди да почине, той е имал желание да раздели имота заедно със своя брат, който вече също е починал. Задействана е процедурата преди повече от десет години. Преди девет години (когато почина баща ми) трябваше да попълня данъчна декларация- служителите ми казаха, че на името на баща ми (и брат му) има два имота, но не е ясно кой на кого е, т.е. изглежда дворът е бил разделен, но процедурата не е завършена. Посъветваха ме да започна дело за делба с наследниците на брата на баща ми, но тъй като имаше риск да изтече шестмесечният срок за данъчна декларация за данък върху недвижимите имоти, а трябваше да занимавам с казуса трудноподвижни хора, служителите все пак направиха компромис и ми разрешиха да декларирам тази част от двора (заедно с къщата), която бе на баща ми. През тези девет години след смъртта на баща ми, аз съм във владение на имота, без обаче да имам нотариален акт. Къщата е строена от баща ми, но върху основите на стара къща. Искам да я узаконя преди да започна основен ремонт. Нямам претенции към другата част от двора (другия имот), но не искам да занимавам близките на чичо ми с този казус. Може ли това да стане преди да е изтекъл 10-годишният давностен период?
Мъжът и жената (съпрузи) плащат данък за имот,който по документи се води на дядото на мъжа. След смъртта на дядото, имотът се наследява от неговите деца, в случая мъжа и негови братя или сестри. Съпрузите живеят в този имот и плащат данък. След смъртта на мъжа, неговата съпруга продължава да плаща данъците, вече повече от 25г.и, живее в имота и досега никой не е предявявал някакви искания за него. Въпросът ми е дали след като е плащала данък над 20г, имотът става нейна собственост, става на нейно име? Има всички документи за плащанията през годините.
Благодаря!